Nejčastějším materiálem pro truhláře je dřevo. Každý strom má však svá specifika, kterými se liší od jiného druhu. Proto je důležité při výběru konkrétního nábytku zvolit ten správný druh dřeva, který vám vytvoří požadované a mnohdy ojedinělé vzory dokreslující celkovou podobu pokoje nebo celého bytu.
Dřevo smrku je smetanově bílé až nahnědlé, s výraznými letokruhy. Větší množství malých suků vytváří typickou strukturu. Zajímavého vzhledu můžeme dosáhnout zvolením speciálního strukturovaného povrchu tzv. drásáním. Smrková deska tedy splňuje jak estetický, tak funkční požadavek.
Dřevo borovice je měkké, křehčí než smrkové, bělová část je smetanově bílá až k okru, jádro oranžově hnědé až dorezava. Letokruhy jsou výrazné. Díky odolnosti se borové dřevo používá především na okna a dveře, včetně rámů.
Modřínové dřevo je polotvrdé, pevné a trvanlivé. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro okrové až červenohnědé. Dobře se obrábí, používá se k výrobě masivního nábytku, schodů, zábradlí, obložení apod.
Ořechové dřevo je velmi ceněné, zvláště o starší, zdravé a silné stromy mají velký zájem dýhárny. Běl má šedobílou, někdy s jasně žlutými skvrnami na okrajích směrem k lýku. Jádro je proměnlivé, ale většinou tmavohnědé. Bývá černě ohraničeno a barva závisí na půdních podmínkách. Je tvrdé a pevné, dobře se obrábí, ohýbá, soustruží i řeže dláty. Odedávna se používalo k dýhování i vykládání.
Obecně je dřevo tvrdé, pevné, pružné a houževnaté, se zajímavou strukturou. Dobře se obrábí.
Třešeň se používá v nábytkářství, v uměleckém truhlářství, pro výrobu židlí, stolků, zábradlí atd.
Hrušeň se používá na výrobu dřevěných závitů, šroubovic a lisů.
Švestka patří do dílen šperkařů, restaurátorů či výrobců exkluzivního nábytku.
Kdo hledá vysokou stabilitu a pevnost materiálu, zvolí jednoznačně dub. Má poměrně úzkou, světlehnědou běl a široké, stejnoměrně hnědě zbarvené jádro. Dub se vyznačuje výraznou strukturou s barevnými místy a tmavými suky a živou kresbou po celé ploše. Šarmantní, světle hnědý tón dodává nadčasový charakter, který přežije každou módní vlnu.
Buk je zajímavý svojí medovou barvou a klidnou kresbou dřeva. Buk je svojí tvrdostí a strukturou srovnatelný s kanadským javorem. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu. Je stejnorodé a husté. Používá se v nábytkářství, na ohýbaný nábytek i na krájení dýh.
Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Typická kresba březového materiálu působí velmi elegantně.
Jasan je charakteristický světlou strukturou. Výrazné letokruhy vytvářejí krásnou kresbu, která má na starém nábytku nazlátlý lesk. Šikmo řezané pásky se používaly k vykládání. Dobře se opracovává, soustruží i leští. Dřevo je pevné, tvrdé, houževnaté a z našich dřevin nejpružnější. Používá se proto na výrobu lyží, saní, topůrek či madel a dodnes se z něho zhotovuje tělocvičné nářadí.
Javor je charakteristický svojí světlou barvou a nahnědlými letokruhy. V interiéru vytváří díky dekorativní kresbě obzvláště přírodní charakter. Javorové dřevo patří k nejsvětlejším z našich dřev, smetanově slonovinově bílé, do krémova. Dřevo je tvrdé a lesklé. Dobře se opracovává, soustruží. Kvůli kontrastu se používá v nábytkářství v dýhách i v masivu.
Smetanově až žluto či šedobíle zbarvené, poměrně pevné, měkké dřevo je stejnoměrně husté. Po kvalitním vysušení se nebortí a málo sesychá. Lze je čistě řezat dláty, a to i přes vlákna. Lípa je především nepostradatelným materiálem pro řezbáře.
Dřevo je žluté, někdy narůžovělé až šedooranžové. Je stejnoměrné, bez výrazných letokruhů a barevně odlišeného jádra. Je měkké, pevné, snadno se štípe, dá se řezat dláty i přes vlákna. V rukodělné řemeslné výrobě se olšové dřevo využívá na nádobí. Umělečtí truhláři mořeným olšovým dřevem nahrazovali mimo jiné mahagon nebo palisandr.
Popis exotický dřevin je na samostatnou kapitolu. Tyto dřeviny jsou rozličných vlastností, ale v nábytkářství vynikají hlavně zajímavou strukturou letokruhů a výraznou barevností, které dodají moderní vzhled každému nábytku. Z těch nejznámějších si vyjmenujme mahagon, palisandr, zebrano, ořech americký, padouk, wengé, muiracatiara, teak.